Технология на топлоизолацията включва следните операции:
1. Фасадата се почиства от кухата и увредена мазилка
2. Монтаж на изолационните платна – за да бъде ефективна изолацията, трябва да се използват топлоизолационни платна с дебелина минимум 5 см. за XPS и EPS. С такава дебелина се достига нормативно определения коефицинет на топлопреминаване Umax за външни ограждащи конструкции според наредба №18 на МЕЕР. Toплоизолационните платна се закрепват към фасадата посредством лепило и дюбели. Лепилото се нанася “на гребен” с назъбена маламашка, равномерно по цялото платно или на купчинки и ивици, като контактната повърхност трябва да бъде поне 40% от повърхността на платното. Монтажа на платната се извършва в посока отдолу-нагоре, с което се гарантира по-доброто уплътняване на фугите между отделните платна. След залепването, платната се занитват с помощта на специални дюбели, като се поставят толкова на брой, колкото е небходимо, но не по-малко от 6 на квадратен метър. При тухла се използват специализирани дюбели за тухла. Около прозорците се залепват ленти от XPS 2 см., ако позволява дограмата. Важен момент при монтажа на платната е, че трябва да се покрие поне 20 см. горната панелна фуга, за да се гарантира непроникването на вода в жилището.
*Ако повърхността на стената е неравна платното се намазва рамково (по обиколката на цялото платно) и в средата се поставят 2 “топки” с лепилна смес.
Слагането на дюбели става 24 часа след залепването на платната, за да сме сигурни, че лепилото е втвърдило и не рискуваме дюбелите да деформират вече нивелираните и добре изравнени плочи.
Дюбелите за укрепване на изолации се делят на три основни вида:
- ПВЦ дюбел за бетон, газобетон и плътна тухла – пластмасов пирон с чашка, който се набива в предварително пробития отвор.
- ПВЦ дюбел пирон за тухла с кухини – пластмасов дюбел с пластмасов пирон, първо се набива дюбела, който е срязан а след това се поставя и пирона който разтваря самия пластмасов дюбел.
- ПВЦ дюбел пирон за минерална вата (ПВЦ дюбел с пвц пирон и ПВЦ дюбел с метален пирон с пвц или метална чашка) – същият дюбел както за тухли с кухини, но с по-широка чашка.
В кухината дюбелът изпълва обема и по този начин се фиксира в нея. При закрепване към плътна основа от тухли или бетон, той се разтваря, влизайки в плътен контакт с отворите на стената.
3. Ъглови профили и предварителна шпакловка – след монтажа на топлоизолационните платна се прави първата шпакловка със специализирано лепило за топлоизолации. Това лепило освен повишена якост на сцепление с полистироловата основа, съдържа и полипропиленови или полиестерни фибри, които повишават пукнатиноустойчивостта на шпакловката. Предварителната шпакловка се извършва само с лепило и има за цел да създаде добра основа за втората шпакловка с мрежа, както и да изравни някои неравности. Заедно с шпакловката се монтират и пластмасови ъгли с мрежа на всички ръбове (без долния, с изключение на балконите). Целта им е от една страна да заздравят тези най-слаби места, а от друга да придадат по-добър естетически вид.
4. Основната шпакловка с мрежа – след изсъхване на първата шпакловка се извършва основната със стъклена алкалоустойчива армираща мрежа (стъклотекстилна или стъклофибърна мрежа) с тегло 145 гр./кв.м. Мрежата трябва да покрива цялата изолация – не трябва да остават места без мрежа. Застъпването между отделните мрежи трябва да е мин. 6 см, за да се гарантира хомогенността на структурата. За шпакловката отново се използва специализирано лепило или шпакловка за топлоизолация, тъй като освен по-добрите си механични свойства, то има и повишена водоотблъскваща способност.
Друг важен елемент от изолацията е защитата на горния ръб, тъй като той е най-силно подложен на ерозионното действие на стичащата се по фасадата вода. Освен непосредствената опасност от попадане на вода зад изолацията и измиването на мазилката в горната част, съществува опасност и от замръзване на мократа мазилка зимно време, при което тя лесно се пропуква. За да се защити изолацията от тези неблагоприятни въздействия, горния ръб се намазва с хидроизолационна силиконова паста, след което се монтира козирка с водокап от поцинкована ламарина или водооткапващи завършващи ъгли.
Други аксесоари на топлоиозолационната система:
- Водооткапващ ъглов профил с мрежа (водобран)
Водооткапващ профил (водобран) - предпазващ от оттичане на вода по фасадите и допринася за създаване на идеални завършващи хоризонтални площи (первази).
Водооткапващ профил (водобран) - предпазващ от оттичане на вода по фасадите и допринася за създаване на идеални завършващи хоризонтални площи (первази).
- ALU и PVC защитен профил с мрежа
ALU и PVC ъгъл с мрежа за защита на вътрешни и външни ъгли на строителни конструкции и топло изолационни системи.
ALU и PVC ъгъл с мрежа за защита на вътрешни и външни ъгли на строителни конструкции и топло изолационни системи.
- Защитен ъглов профил за мазилка - PVC и ALU
Защитен профил за подсигуряване и защита на вътрешни ъгли на строителни конструкции.
Защитен профил за подсигуряване и защита на вътрешни ъгли на строителни конструкции.
- Начален ALU профил за топлоизолация с водооткап
5. Нанасяне на повърхностна мазилка – след завършването на изолацията, тя трябва да бъде защитена от въздействието на водата и слънчевите UV лъчи, а също така да и се придаде добър външен вид. Това се постига с нанасянето на мазилка. Този слой допринася за увеличена надеждност и дълготрайност на изолацията. Всички повърхностни мазилки са минерални мазилки наричат се още „леки” или „благородни”. Имат добри водоотблъскващи свойства, много добра паропропускливост, студоустойчивост, възпрепятстват проникването на вредни газове и микроорганизми, не набъбват при овлажняване, не са запалими.
Сравнение между вътрешна и външна топлоизолация
I. Вътрешна топлоизолация:
1. Въздуха в помещението се загрява много по-бързо, но и по-бързо изстива след това.
2. Губи се вътрешно пространство от стаята.
3. Стаята се запечатва от вътре на вън и по този начин се намалява загряването на външните стени от топлия въздух в помещенията, което от своя страна създава предпоставки за замръзване на стените, корозия на стоманено- крепежните елементи и по-бързото износване на фасадната мазилка.
4. Не се запечатват фугите на панелните блокове и не се предотвратява евентуалното проникване на влага от там.
5. Поради естеството на материалите от които са направени топлоизолационните плоскости /особено EPS/ и факта че са сравнително меки, е възможна механична деформация по повърхността им, в следствие на което и падане на шпакловката от стените.
6. Основна причина за направата на вътрешна изолация е фактът, че голяма част от съседните апартаменти в един блок често са с изключено отопление, поради което се губи енергия и към тях.
II. Външна топлоизолация:
1.Единственият недостатък на външната топлоизолация е много по-трудното и монтиране.
За да бъде обаче изолацията на едно помещение напълно ефективна, препоръчва се да се направи и вътрешна изолация с по-тънък материал – например депрон, коркови плочи, изолационни тапети и пр. Така се осигурява по-бързо затопляне на помещението и по-ниски загуби при непостоянно отопление, макар че се губи акумулиращия ефект на стените.
Няма коментари:
Публикуване на коментар