Дървено дюшеме

Дюшeме се нарича под на помещение от дълги прави дъски - предимно от дъб или чам. Това е най-старото и традиционно подово покритие от естествена дървесина в Европа. Използвало се е в строителството на къщи до средата на 20-ти век. Но с времето употребата му намалява, поради голямото количество дървесина, нужна за направата му. Днес строителството преоткрива възможностите на масивното дюшеме, но високата му цена го прави достъпно за хора с по-големи финансови възможности.
Дъската на дюшемето е обикновено с дължина до 2200 мм, широчина 120 -200 мм и дебелина 20 мм. По дългите страни има зъб и вдлъб (перо и нут), чрез които се захваща за съседните дъски. Реденето обикновено се започва от дъното на помещението към изхода. Дюшемето трябва да е сухо и да има влажност еднаква с тази на околната среда. За да се избегнат неприятни деформации трябва и пода върху който се поставя да е сух и равен. Сухото дюшeме е леко, твърдо и топло на пипане. Мокрото е тежко, студено на пипане. Най-точният признак за мокрото, е че не кънти когато го чукнеш с нещо твърдо или когато хвърлиш дъска на пода. Разбира се, важно е и какви материали се ползват при полагането му - замазки, изолации, лепила, грундове, лакове.
Нелакираните дюшемета са българско собствено производство от фабриката в с. Труд. Предлагат се различни размери и качества. Лакираните и многослойните дюшемета са вносни и ги има налични в складовете на строителните вериги.. 

Няма коментари:

Публикуване на коментар